Úpravy stěn

 

 

Zabýváme se nejrůznějšími úpravami zdí např. v panelákových bytech, kde jsou většinou nalepené staré tapety přímo na panelech. Tapety je nutno odstranit, poté povrch připravit a lze  buď vyštukovat - např. klasickým štukem nebo jemným Keraštukem, ten je na panel obzvláště vhodný. Ale pokud jsou panely nerovné popř. se na nich objevují praskliny, je vhodné zvolit následující postup:

 

 Odstraníme tapety a panel napenetrujeme. Na celou zeď popř. strop natáhneme flexibilní lepidlo a do něj zapustíme síťovinu - perlinku (viz. foto) a opět přetáhneme lepidlem. Poté opět napenetrujeme a bud vyštukujeme nebo natáhneme sádrovou stěrku.

 

Sádrová stěrka je mnohem lepší než použití štuku, docílíme s ní absolutně hladkého povrchu - stejný jako u sádrokartonu. Navíc stěrka má tu výhodu, že i při  poškození zdi - např. uražení rohu, rýpanců apod. je následná oprava jednodušší a není vidět. Oprava míst na štuku je mnohem problematičtější - štuk se nedá tak dobře napojit a oprava může být pak vidět. 

 

Sádrová stěrka se natahuje ve dvou vrstvách, po dokonalém vyschnutí se zbrousí. My používáme na broušení brusku Flex - tzv. žirafu, která je napojena na stavební   vysavač, který odvádí téměř všechen prach z broušení do sáčku, nikoli do vzduchu a na zem.  Tato bruska se používá také na broušení sádrokartonu.           

 


 

 

 

Používáme stěrku Nivelin, Devoskyt nebo Rimano.

 

Dále se zabýváme také sanací vlhkých zdí, kdy se ze zdi odstraní staré omítky - štuk, stěrka popř se pouze starý beton -  pomocí sanační frézy a poté se takto očištěné zdi napustí speciální sanační hmotou. Viz fotogalerie Kanceláře/foto Unilever - sanace.    

 

 Další variantou úpravy stěn jsou dekorativní omítky - např. Knauf, Kbelorit nebo řadu HET Brillant: 

 

- dekorativní strukturovaná bílá barva plněná pískem

- dekorativní strukturovaná bílá barva plněná pilinami

- dekorativní vysoce plněná bílá barva - struktura pomerančové kůry

- dekorativní omítky a malby Oikos - natažení dekorace a následné navoskování - viz sekce vzorníky

 - lepení dekorativních polystyrenových a sádrových lišt a prvků

 - omítkoviny Marmolit firmy Weber Terranova - používají se zejména na fasády, ale využití nacházejí také v interiéru, např. na společné chodby domů a to jak na celé zdi tak i  na sokly na schodištích (dřívější emailové sokly)

 - výhodou je snadná údržba a omyvatelnost, avšak zdi zůstanou prodyšné

MARMOLIT odstíny:

 


- ukázky detailu omítkoviny Marmolit: